
Šeihi grib iznīcināt Putinu? Pēdējā laikā aizvien skaidrāk iezīmējas draudi, kas var īpaši smagi skart Krieviju 0
Pēdējā laikā aizvien skaidrāk iezīmējas draudi, kas var satricināt globālo naftas tirgu un īpaši smagi skart Krieviju. Ja OPEC+ alianse, kas gadiem ilgi regulēja naftas cenas, patiešām izjuks, Krievijas naftas nozare var piedzīvot smagu krīzi ar tālejošām sekām visai valstij.
Kā izdevumam “The Moscow Times” norāda enerģētikas eksperts Mihails Krutihins, OPEC+ sabrukuma iespējamība kļūst arvien ticamāka. Galvenie kartela dalībnieki, tostarp Saūda Arābija, jau divus mēnešus pēc kārtas palielina naftas ieguvi, neskatoties uz tirgū pastāvošo piedāvājuma pārpalikumu.
Šāda rīcība ir pretrunā ar līdzšinējo alianses stratēģiju – mākslīgi ierobežot piedāvājumu, lai saglabātu augstas cenas.
Eksperti uzskata, ka Saūda Arābija vairs nevēlas atbalstīt augstas cenas, jo ir sapratusi, ka karteļa politika ir zaudējusi savu efektivitāti.
Tāpat tiek izteikti pieņēmumi, ka Saūda Arābija vēlas vājināt ASV slānekļa rūpniecību, kas joprojām ir konkurētspējīga pie augstām cenām.
Lai kādi būtu iemesli, stratēģijas maiņa no Saūda Arābijas puses signalizē, ka tā vairs nav ieinteresēta saglabāt augstas naftas cenas uz savu ekonomisko interešu rēķina.
Krievijai, kuras naftas rūpniecība tradicionāli ir orientēta uz augstām cenām, OPEC+ sabrukums būtu liels trieciens.
Atšķirībā no Tuvo Austrumu valstīm, kur ražošanas izmaksas joprojām ir zemas, Krievijas naftas ieguve un transportēšana ir dārga. Tas nozīmē, ka naftas cenu krituma gadījumā Krievija nespēs konkurēt ar Saūda Arābiju un Apvienotajiem Arābu Emirātiem, kuri spēj gūt peļņu pat pie zemākām tirgus cenām.
Pēc Krutihina domām, ja naftas tirgū sāks dominēt valstis ar zemu ražošanas pašizmaksu, Krievijai draud izspiešana no galvenajiem eksporta tirgiem.
Tas valstij draud ar apjomīgu ieņēmumu samazinājumu, triecienu budžetam un ekonomiskās krīzes saasināšanos.
Lai arī OPEC+ 2022. gada oktobrī vienojās par ieguves samazināšanu par 3,7 miljoniem barelu dienā, naftas cena kopš 2022. gada maija ir kritusies no 120 līdz 60 ASV dolāriem par barelu. Tas tikai apliecina kartela nespēju efektīvi regulēt cenas pārprodukcijas apstākļos.
Ja OPEC+ sadalīsies Krievija zaudēs savas pozīcijas pasaules naftas tirgū. Tā kā barela cena nespēs atgūt izmaksas, Krievijas uzņēmumi būs spiesti samazināt ražošanu vai meklēt alternatīvus tirgus, kas sankciju apstākļos ir gandrīz neiespējami.
Ekonomisti jau tagad brīdina – ja Krievija nespēs pielāgoties jaunajai situācijai naftas tirgū, valsti sagaida budžeta krīze, sociālie satricinājumi un ekonomiskās izolācijas padziļināšanās.